środa, 7 października 2015

Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej z wizytą w Gdyni

Chiński niszczyciel rakietowy  DDG152 "Jinan" , fregata DDG „Yiyang” i jednostka zaopatrzeniowa CNS „Qiandaohu” wpłynęły dzisiaj do portu w Gdyni. Miałem przyjemność obserwować wejście niszczyciela z wierzy pilotów. Jeszcze raz dziękuję za tą możliwość. Wizyta chińskich marynarzy przypada w 66. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chińską Republiką Ludową. W sobotę na pokład okrętów będą mogli wejść zwiedzający.

Do portu wpłynęły: niszczyciel rakietowy CNS „Jinan”, fregata CNS „Yiyang”, a także jednostka zaopatrzeniowa CNS „Qiandaohu”. Wszystkie trzy należą do 152 Okrętowej Grupy Zadaniowej, która niedawno zakończyła misję antypiracką w Zatoce Adeńskiej. – Chińskie jednostki spędziły tam pięć miesięcy, wspierając operacje krajów Unii Europejskiej – dodaje kmdr Walczak.
Na wysokości Półwyspu Helskiego gości przywitała korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”, która na chwilę przerwała udział w ćwiczeniach „Ostrobok”. Na pokładach okrętów chińskich znajduje się ponad 813 oficerów, podoficerów, marynarzy, lotników oraz członków obsługi dwóch śmigłowców. Do tej pory zespół odwiedził porty w Sudanie, Egipcie, Danii, Finlandii i Szwecji. – Wizyta w Polsce i innych krajach ma wzmocnić przyjacielskie relacje – mówił w ubiegłym tygodniu Li Xin, naczelnik wydziału politycznego i biura prasowego ambasady chińskiej w Polsce.

Wizyta okrętów przypada w 66. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chińską Republiką Ludową.

Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej do początku lat 90. podlegała wojskom lądowym. Po usamodzielnieniu się przechodzi modernizację. Dziś uchodzi za drugą co do wielkości marynarkę na świecie. Dzieli się na trzy floty: Morza Północnego z główną bazą w Qingdao, Morza Wschodniego z siedzibą w Ningbo oraz Morza Południowego z bazą w Zhanjiang. Dysponuje między innymi 65 okrętami podwodnymi, lotniskowcem, trzema okrętami desantowymi, 44 fregatami i 24 niszczycielami.

 W sobotę chińskie okręty zostaną otwarte dla zwiedzających. Niszczyciel rakietowy „Jinan” będzie można obejrzeć w godzinach 8.30 – 16.30, natomiast pozostałe jednostki między 8.30 a 18.00.

                                           Kliknij zdjęcie aby powiększyć Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kultura wypowiedzi nic nie kosztuje, zachęcam każdego do pisania komentarzy. Jeżeli jednak zamierzasz czepiać się błędów ortograficznych, chcesz komuś "dokopać" tylko dla tego, że zupa była za słona lub wściekasz się gdyż ktoś ma odmienne zdanie, a twój zasób słownictwa ogranicza się do przekleństw, to licz się z tym, że komentarz może zostać usunięty.