środa, 7 października 2015

Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej z wizytą w Gdyni

Chiński niszczyciel rakietowy  DDG152 "Jinan" , fregata DDG „Yiyang” i jednostka zaopatrzeniowa CNS „Qiandaohu” wpłynęły dzisiaj do portu w Gdyni. Miałem przyjemność obserwować wejście niszczyciela z wierzy pilotów. Jeszcze raz dziękuję za tą możliwość. Wizyta chińskich marynarzy przypada w 66. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chińską Republiką Ludową. W sobotę na pokład okrętów będą mogli wejść zwiedzający.

Do portu wpłynęły: niszczyciel rakietowy CNS „Jinan”, fregata CNS „Yiyang”, a także jednostka zaopatrzeniowa CNS „Qiandaohu”. Wszystkie trzy należą do 152 Okrętowej Grupy Zadaniowej, która niedawno zakończyła misję antypiracką w Zatoce Adeńskiej. – Chińskie jednostki spędziły tam pięć miesięcy, wspierając operacje krajów Unii Europejskiej – dodaje kmdr Walczak.
Na wysokości Półwyspu Helskiego gości przywitała korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”, która na chwilę przerwała udział w ćwiczeniach „Ostrobok”. Na pokładach okrętów chińskich znajduje się ponad 813 oficerów, podoficerów, marynarzy, lotników oraz członków obsługi dwóch śmigłowców. Do tej pory zespół odwiedził porty w Sudanie, Egipcie, Danii, Finlandii i Szwecji. – Wizyta w Polsce i innych krajach ma wzmocnić przyjacielskie relacje – mówił w ubiegłym tygodniu Li Xin, naczelnik wydziału politycznego i biura prasowego ambasady chińskiej w Polsce.

Wizyta okrętów przypada w 66. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chińską Republiką Ludową.

Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej do początku lat 90. podlegała wojskom lądowym. Po usamodzielnieniu się przechodzi modernizację. Dziś uchodzi za drugą co do wielkości marynarkę na świecie. Dzieli się na trzy floty: Morza Północnego z główną bazą w Qingdao, Morza Wschodniego z siedzibą w Ningbo oraz Morza Południowego z bazą w Zhanjiang. Dysponuje między innymi 65 okrętami podwodnymi, lotniskowcem, trzema okrętami desantowymi, 44 fregatami i 24 niszczycielami.

 W sobotę chińskie okręty zostaną otwarte dla zwiedzających. Niszczyciel rakietowy „Jinan” będzie można obejrzeć w godzinach 8.30 – 16.30, natomiast pozostałe jednostki między 8.30 a 18.00.

                                           Kliknij zdjęcie aby powiększyć